Kezdő és Haladó háziasszonyoknak is ajánlom ezt a könyvet!
Már több mint 25 éve főzök, de még mai napig használom.

Egy kis segítség az oldal használatához.
Ha "témakörönként" akarsz keresni -> használd a címkéket,
Ha konkrétan egy ételt keresel -> a jobb oldali sávban, lentebb található listákat.

2012. december 16., vasárnap

A gazdasszony konyhája és feladatai 1.

  
A konyha a gazdasszony tükre, a család élelmezésének központi helye. Ebből következik, hogy annak ragyogó tisztának kell lennie. Életkörülményeink sok helyen úgy alakulnak, hogy a konyha nemcsak az ételek készítésére szolgál, hanem egyúttal étkező helyiség is, sőt nappali és gyermekszoba. Ez a lakókonyha. Ilyenkor a konyha egyik sarka a főzőhelyiség, többi része a gyermekek játszó helye és egyúttal a gazdasszony más irányú munkaterülete is. Előnye, hogy a gazdasszony munka közben szemmel tarthatja gyermekeit, a terítéssel, felszolgálással járó fáradtságtól mentesítve van. Télen egy tűzhely melegénél melegedhetik az egész család. Akár lakókonyháról, vagy csak egyszerűen konyháról beszélünk, annak berendezése és tisztán tartása nagy feladatot ró a gazdasszonyra.

Első követelménye a konyhának a jó világítás és szellőztetés. Ne legyen a tűzhely a konyha legsötétebb részében. Az esti világítást külön villanykarral oldjuk meg, mert a félhomályban végzett munka a főzés rovására megy, és nagyon megerőlteti a szemet.

A konyha bútorzatának elhelyezkedésénél legyünk tekintettel a gazdasszony munkájára, hogy felesleges járkálással ne pazarolja erejét. Ami a főzéshez kell, az mind egy helyen legyen. Egy sarokba helyezzük a tűzhely közelébe a konyhaasztalt, mosogatót. Jó szolgálatot tesz egy kis faliszekrény, amelyben a leggyakrabban használt eszközök mindig kéznél vannak. Kívánatos, hogy a konyhafal másfél méter magasságban körös-körül, de legalább a tűzhely közelében olajozott, esetleg csempézett legyen. Ezt gyakran le lehet mosni és nem kell mindig meszelni a falat. Igen célszerű, ha a fal és a padló találkozása ívelt, így sarkaiban nem húzódik meg a por, piszok. A padló köves, vagy cementes legyen, hogy napjában többször fel lehessen mosni. A konyhaasztal, vagy munkaasztal legcélszerűbb, ha szétnyitható, nagyobb munkák – rétes nyújtás, vasalás részére. Helyes, ha a gyúródeszka az asztallap alatt van elhelyezve, így a por nem lepi és helyet sem foglal. Az asztal lapját eternit, vagy bádoglap fedje, mely könnyen lemosható. igen fontos a konyhaszék. Ne sajnáljuk a költséget külön konyhaszék csináltatására, mely magasabb a rendes méretnél, lábtartóval van ellátva és munka közben nem erőlteti meg a testet. A konyhaszekrény legyen célszerűen berendezve. Tartsunk mindent zárva, okos helykihasználással. Így nem kell feleslegesen keresgélni, ide-oda rakosgatni. Konyhaeszközt ne tartsunk a falra felakasztva.

Szerezzük be mindazokat a konyhaedényeket és eszközöket, amelyek a család létszámának megfelelően a főzés zavartalanságát biztosítják. a legszükségesebb konyhaedényeken kívül lássuk el háztartásunkat olyan konyhai segédeszközökkel is, amelyek munkánkat megkönnyítik, gyorsítják és a főzést is gazdaságosabbá teszik. Így az aprótészták sütésénél gyorsabban haladunk, ha van legalább két egyforma nagyságú sütőlemezünk. Az ételek tálalásához széles, lyukas tálalólapot, az áttörésekhez drótszita, a krémek kiszedéséhez celluloid habkártya, citromnyomó, cukorhintő, tojásvágó, konzervnyitó, több oldalú reszelő, galuskaszaggató, kenyérpirítórács, hosszúkás alakú tortaforma, őzgerinc forma, meleg ételek alá való fémrács, kavarótálak, késfenő kő stb. Mindezek beszerzése nem jelent nagy összeget, de a munkában időt és erőt nyerhetünk. Szerezzük be az egyszerűbb, korszerű konyhagépeket. Lássuk el a konyhát mérleggel, mert ezzel sok anyagot takaríthatunk meg.

Nincsenek megjegyzések: