Kezdő és Haladó háziasszonyoknak is ajánlom ezt a könyvet!
Már több mint 25 éve főzök, de még mai napig használom.

Egy kis segítség az oldal használatához.
Ha "témakörönként" akarsz keresni -> használd a címkéket,
Ha konkrétan egy ételt keresel -> a jobb oldali sávban, lentebb található listákat.

2012. december 18., kedd

A gazdasszony konyhája és feladatai 3.

   
Látjuk, hogy sok nehéz, fáradságos munka vár a nőre a háztartásban, hogy családja jólétét és boldogságát szolgálja. Hogy ennek a feladatnak eleget tudjon tenni, szükséges a helyes idő- és munkabeosztás.

Takarékoskodjunk az idővel! Az idő pénz! Minden munkát meggondolva, tervszerűen, következetes sorrendben végezzünk. Így elkerülhetünk sok felesleges lépést. Pl. ne akkor tisztítsuk a kályhát, amikor a szoba már ki van takarítva. Főzés előtt mindent egyszerre készítsünk elő, hogy munka közben ne kelljen pincébe, szobába, kertbe, esetleg boltba szaladgálni. Több napra elkészíthetünk rántást, sőt zsírban pirított hagymát is, gondosan letakarva.
A rendszerint megismétlődő munkát végezzük nagy figyelemmel, végül is szokássá válik és mindig nagyobb könnyebbséggel, rövidebb idő alatt készül el.

Egyszerűsítsük a munkát! Ma sok lehetősége van egy gazdasszonynak arra, hogy jól bevált háztartási eszközökkel, gépekkel végezze a munkáját, amellyel sok időt megtakaríthat. Pl. vízvezeték, villanyvasaló, villanyrezsó, gáztűzhely, háztartási gépek, kész élelmiszerek és konzervek, csak helyesen tudjon vele élni. Az ügyesség, gyorsaság, rendszeres munka mind a háztartási munkák egyszerűsítését szolgálja.

Takarékoskodjunk az erőnkkel! Az ésszerűen beosztott munkánkkal testi erőnket kíméljük. Nem fontos a sok lótás-futás, hanem minden lépésünk legyen kiszámítva. A jó beosztással elkerülhetjük a felesleges izgalmakat, amelyek a gazdasszony idegeit gyöngítik, ha pl. valami nem készülne el idejében. Az ésszerű idő- és munkabeosztással elérjük, hogy kevés erőkifejtéssel nagyobb teljesítményeket végezhessünk. Pontosan számítsuk ki mindennek az időtartamát és akkor nem esünk abba a hibába, hogy a lényegtelennél sokat időzünk, a lényegessel meg elkésünk.
Óvjuk lábainkat minden felesleges állástól és járkálástól. A gazdasszony lapos sarkú cipőben dolgozzon. Ha lehet mindent végezzen ülve. Zöldség, gyümölcsféléket, burgonyát mindig ülő helyzetben hámozzon. A tészta keverését, borsó, bab szemezését is mindig kényelmes ülőhelyzetben végezzük. Ügyeljünk arra, hogy asztalunk, amelyen dolgozunk, ne legyen túlságosan alacsony, vagy magas, mert ha munka közben ágaskodni kell, sok felesleges erőt pazarolunk. Minden felesleges fáradtságtól kíméljük meg magunkat, hogy munkaképességünket fenntartsuk.

Küzdjünk a feledékenység ellen! Ez különösen a fiatal gazdasszonyok hibája, akiknél még hiányzik a megszokás, és sok felesleges izgalmat okoz. Pl. elfelejt gondoskodni egy munkaszüneti napra a kenyérről.
Biztosítsunk magunknak szabad időt a művelődésre, társadalmi munkára, sportra. Készítsünk magunknak napi, heti és évszaki időbeosztást és ahhoz szigorúan alkalmazkodjunk.
A gazdasszony munkájába a családtagokat is vonja be, Már a 8-10 éves gyermek is segítségére lehet. Ha serdülő lány van a háznál, őt is rá kell nevelni a háztartási munkákra, mert ennek később igen nagy hasznát veszi. Sőt a férfiaknak is oszthatunk ki nekik való munkát, mint vízhordás, fahordás, tűzrakás, beszerzés, stb. Ezt ma már a legtöbb férfi szívesen meg is teszi, kivált ha felesége a házon kívül, a termelőmunkában is részt vesz. A közösen végzett munka minden családtag számára sok örömet jelent.

Nincsenek megjegyzések: